Gelecek nesiller için canlarını feda edenlere, yeni nesillerin armağanı…

Anafarta

Çanakkale Muharebeleri odaklı Askerî Tarih Dergisi Anafarta, Popüler tarih kültürüne yeni bir bakış kazandırmak ve Çanakkale’nin içinden “Çanakkale Dergisi” çıkartabilmek adına “Gelecek Nesiller İçin Canlarını Feda Edenlere, Yeni Nesillerin Armağanı” sloganıyla 2018 yılından beri 3 aylık olmak üzere yayımlanmaktadır. Dergi, Çanakkale Savaşları araştırmalarına emek harcayan araştırmacıların ürünlerini sunduğu ve bu çalışmalarını kayıt altına alarak külliyat haline getirebilecekleri bir ortam hazırlamıştır.

2023 yılında 5. yılını dolduran dergi, 5 yıllık süre içerisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile 300 adet her sayıdan edinilerek tüm Türkiye’de ulusal kütüphanelere dağıtılmaktadır.

2023 Sonbahar sayısına kadar yerli ve yabancı 105 yazar, 220 farklı makale yayınladı. Ayrıca 24 yazar tarafından hazırlanan Sanat Köşesi, Tarihi Kahraman, Savaşın Üniformaları, Muharebe Araçları, Muharebe Sahasından İzler, Osmanlı Nişan ve Madalyaları, Savaş Objeleri ve Röportaj gibi 74 farklı ara bölüm çalışmasına yer verildi.

Çanakkale Muharebeleri, muharebe alanları, askeri ve sivil biyografik çalışmalar, güzel sanatlar ve savaş, belge yorumlama, Çanakkale kent tarihi, harp tarihi vb. alanlarda yapılan araştırma yazılarının yayınlandığı dergimiz için değerli çalışmalarınızı [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Yayınlanması için göndereceğiniz yazılarınız, dergi yayın takvimine göre Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün Basın ve Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.

“Anafarta Dergisi’nin tüm geliri Türk Şehitlikleri İmar Vakfı’nın amaç ve ilkeleri doğrultusunda kullanılmaktadır.”